PAZNOKCIE WRASTAJĄCE

PAZNOKCIE WRASTAJĄCE

Paznokieć wrastający – (unguis incarnatus) jest przypadłością spotykającą wiele osób, dotyczy głównie palucha. Objawy towarzyszące temu zjawisku to zaczerwienieniei ból podczas ucisku wału paznokciowego. W przypadku długotrwałego nacisku brzegu paznokcia na miękką tkankę wału rozwija się bolesny odczyn zapalny i powstaje ziarnina, zwana potocznie ”dzikim mięsem”. Tkanka ta ma za zadanie oddzielenie wrastającego paznokcia od zdrowych tkanek palca. Jej wystąpienie powoduje bardzo silne dolegliwości bólowe, a także krwawienie, co sprzyja powstawaniu zakażenia bakteryjnego. Aby zapobiec wrastaniu paznokci należy prawidłowo o nie dbać. Można skorzystać z metod zachowawczych proponowanych przez podologa tj.: tamponada, rurki korekcyjne czy metod ortonyksji: klamra korygująca B/S Quick, Onyclip, klamra drutowa trzyczęściowa.

Różnorodność klamer wynika przede wszystkim z rodzaju paznokci, na które mają zastosowanie. Trzeba zatem brać pod uwagę grubość, elastyczność, łamliwość płytki paznokciowej oraz stopień wrastania. Klamry mają na celu uniesienie brzegów paznokcia oraz odciążenie wałów około paznokciowych. W rezultacie paznokieć jest bardziej płaski, a dolegliwości bólowe zostają zniesione.

Jest bardzo wiele zróżnicowanych przyczyn wrastania paznokci. Wynika to często z niewiedzy, złej pielęgnacji stóp, obecności chorób oraz braku profilaktyki dotyczącej wielu schorzeń stóp.

Do czynników predysponujących należą:

  • Zła lub niedostateczna pielęgnacja stóp- nieprawidłowe skracanie paznokci tj. „obcinanie na okrągło”
  • Nieprawidłowo dobrane obuwie- zarówno wąskie, ciasne, jak i za duże, szerokie obuwie oraz te na wysokim obcasie może negatywnie wpływać na wzrost naszych paznokci
  • Choroby ogólnoustrojowe tj. cukrzyca, łuszczyca, grzybica.

Cukrzyca oraz związana z nią otyłość powodują nadmierny nacisk masy ciała na stopę predysponując do wrastania płytki paznokciowej. Ponadto w cukrzycy obserwuje się upośledzony wzrost paznokci- pogrubienie i wrastanie płytki paznokciowej.

  • Czynniki genetyczne
  • Deformacje ortopedyczne – płaskostopie, hallux (paluch koślawy), palce młotkowate, to tylko niektóre z deformacji, w których zmienia się anatomiczne ustawienie palców, ich wzajemne ocieranie się i nacisk wałów

około paznokciowych na paznokcie może powodować wrastanie paznokci.

  • Zmiany płytki paznokciowej- wrastaniu paznokcia może sprzyjać samoistne zwijanie się paznokcia w rurkę (paznokieć rurkowaty- pincer nails). Również inna zmiana patologiczna wzrostu paznokcia – szpotawość paznokci (onychogryposis), polegająca na nadmiernym przeroście i wykrzywieniu płytki może predysponować do wrastania.
  • Ciąża- w ostatnim trymestrze następuje znaczny przyrost masy ciała kobiety, co może prowadzić do dużego nacisku wałów około paznokciowych na paznokieć i w rezultacie do wrastania paznokcia.

W gabinecie metodą na wrastające/wkręcające się paznokcie jest zastosowanie klamer, które pomagają skorygować wzrost płytki paznokciowej bardzo skutecznie. Taka terapia może trwać nawet kilka miesięcy, nie jest opcją inwazyjną tak jak drastyczne metody chirurgiczne.